PRAFILMS yapımcılığında CMYLMZ Fikir Sanat ve Fida Film’in katkılarıyla gerçekleştirilen filmin senarist ve yönetmeni Selçuk Aydemir.

Görüntü yönetmenliğini Gökmen Tosun’un, müziklerini Mehmet Erdem’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Murat Cemcir, Ahmet Kural, Erdal Tosun, Tuna Orhan, Cahit Gök, Şinasi yurtsever, Hazal Kaya, Bora Akbaş, Serap Önder, Ceyhun Güneş, İlker Yakut, Berfu Öner yer alıyor.

“Çalgı Çengi”nin çekimleri, filmin mekânları olan Bağcılar-Güngören’de 2010 Nisan”ında tamamlandı.

Filmin senaryosuna uygun mekânlarda çekim yapabilmek için uzunca bir süre mekân seçimi yapıldı. Filmin düğün sahnelerinin çekildiği düğün salonunu bulmak için ekip İstanbul’da 100”ün üzerinde düğün salonu gezdi. Filmdeki dokuya uygun kömürlük bulunamadığı için eski bir demirci atölyesi iki haftalık bir çalışma sonucu, ekip tarafından kömürlük haline getirildi.

Düğün sahnelerinde oyuncuların seslendirdiği toplam 11 müzik eserinin kaydı için Murat Cemcir ve Ahmet Kural albüm doldurur gibi 4 gün boyunca müzik stüdyosunda okuma yaptılar.

Filmde Ankara’lı iki kuzeni canlandıran oyuncular, Ankara şivesini filme kusursuz aktarabilmek için 2 ayı aşkın bir süre şive çalışması yapıldı. Ankara ağzını yakalayabilmek için senaryodaki replikler üzerinde bazı değişiklikler de yapıldı.

Film RED One ile 4k olarak çekildi.

Filmin post prodüksiyonu 3 ayda, post-dükkânında tamamlandı.

ÇALGI ÇENGİ” kahkaha garantisi ile  18 Şubat 2011’de beyazperdede!!!

 

Filmin Konusu:

Salih ve Gürkan, düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatını kazanan Ankaralı iki teyzeoğludur. Teyzeoğulları, alışık oldukları üzere yine Bağcılar-Güneşli hattında bir yerlerde ve muhtemelen yer altındaki bir düğün salonuna doğru yola çıkarlar. Gittikleri yerde kendilerini karşılayan düğün sahibinin, hazırlanmaları için kendilerini evin kömürlüğüne bırakması, o güne kadar itilip kakılmaya alışmış kardeşler için bile ciddi hayal kırıklığıdır, fakat bu sefer ‘kulis’te davetsiz misafirleri olacaktır.

Kulis niyetine girdikleri kömürlükte karanlık tiplerle karşılaşan hayatları, bir daha eskisi gibi olamayacaktır! Ölüm ile mafyanın öldürdüğü cesede sahip çıkmak arasında bir seçim yapmak la başlayan maceraları, cesedi evlerine götürmeleri ile devam eder!