Zefir İstanbul Film Festivali’nde!

Zefir’in İstanbul galası, film ekibinin ve oyuncularının katılımıyla 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gerçekleşecek. Türkiye Sineması bölümünde Altın Lale için yarışacak 14 film arasında yer alan film, 12 Nisan Salı günü 21.30’da Beyoğlu Atlas Sineması’nda gösterilecek.

Biletler, 19 Mart’tan itibaren Biletix’te ve Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy Rexx sinemalarında satışa çıkıyor.

İlk kez 35. Toronto Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkmasının ardından dünya festivallerini dolaşmaya devam eden Zefir, Selanik Film Festivali’nde “Sanatsal Başarı”, Kerala’da “En İyi İlk Film”, Abu Dhabi’de NETPAC ödüllerini kazandı ve Time Out London’ın Rotterdam Film Festivali’nden seçtiği en iyi altı film arasında yer aldı.

Belma Baş’ın senaryosunu yazıp yönettiği, Filmik Prodüksiyon, FC İstanbul ve CMYLMZ Fikirsanat yapımı filmin başlıca rollerini Şeyma Uzunlar, Vahide Gördüm, Sevinç Baş, O. Rüştü Baş, Fatma Uzunlar ve Harun Uzunlar paylaşıyor. Filmin yapımcılığını Seyhan Kaya ve Birol Akbaba, görüntü yönetmenliğini Mehmet Y. Zengin üstlendi.

Film, hep hasretini çektiği annesinden bir daha ayrılmamaya kararlı bir kız çocuğunun hikâyesini konu alıyor: Filme adını veren 11 yaşındaki başına buyruk kız çocuğu Zefir, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları’ndaki evinde, annesinin yolunu gözleyerek geçirir. Sonunda ona kavuşur, ancak annesi Zefir’i almaya değil uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir.

T.C. Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle 2009 yazında Ordu’nun Çambaşı yaylası yakınlarında çekilen filmde, ağırlıklı olarak yöre sakinleri rol aldı. Filmin destekleyicileri arasında Sinefekt, İstanbul Kamera/Işık, PostPro, Gramofon, Ekip Film, Turkuaz Catering, Poyraz-Karlıbel, Rotterdam Film Festivali’nin Hubert Bals Fonu ve İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar programı bulunuyor.

Resmi Hesapları:

http://zefirfilm.com
http://facebook.com/zefirfilm
http://twitter.com/ZefirFilm

İstanbul Film Festivali sayfası: film.iksv.org/tr/film/29

Sinopsis

Başına buyruk bir kız çocuğu olan Zefir, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları’ndaki yayla evinde geçirmektedir. Uzaklardaki annesinin gelip onu alacağı günü iple çekerken, zamanını anneannesiyle dedesinin gündelik işlerinin yükünü paylaşarak ve kırlarda dolaşarak geçirir. Annesi sonunda beklenmedik bir anda çıkagelir. Ne var ki Zefir’i almaya değil, her zamankinden daha uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir. Oysa Zefir, bir daha ondan ne pahasına olursa olsun ayrılmamaya kararlıdır.

Künye

Yönetmen – Senarist Yapımcılar: Belma Baş
Yapımcılar: Seyhan Kaya, Birol Akbaba
Ortak Yapımcı: Can Yılmaz
Görüntü Yönetmeni: Mehmet Y. Zengin
Kurgu: Berke Baş
Sanat Yönetmeni: Canan Çayır
Ses: İsmail Karadaş
Yardımcı Yapımcı: C. Aslı Filiz
Yapım Sorumlusu: Sedat H. koca
Kostüm: Nurcan Yılmaz
Saç ve Makyaj: Erol Tınmaz Emrah Güler
Işık: Ferdi Eskicioğlu, Mehmet Şengül
Set Amiri: Ali Kurşun
Oyuncular: Şeyma Uzunlar, Vahide Gördüm, Sevinç Baş, O. Rüştü Baş, Fatma Uzunlar, Harun Uzunlar, Oktay Kaptan, Cemile Kaptan, Niyazi Koyuncu, Enis Ayar, Tülay Kaptan,  Budak Akalın, Cem Yılmaz